Constructed with non-woven synthetic filter media, this crankcase vent filter comes with a chrome top and base. The flange is 5/16 inches inside diameter and clamps directly on to metal or plastic tubing where venting is needed.
K&N crankcase vent filters are perfect for racing applications, vintage cars or individuals who want to add some aesthetics to their classic carbureted engine. The 62-2470 crankcase vent filter has a K&N embossed chrome top and chrome base. The 5/16 inch flange is designed to clamp on to metal or plastic tubing where venting is needed. This air filter is constructed with a non-woven synthetic filter media so it can be cleaned and reused repeatedly.
K&N crankcase vent filters are perfect for racing applications, vintage cars or individuals who want to add some aesthetics to their classic carbureted engine. The 62-2470 crankcase vent filter has a K&N embossed chrome top and chrome base. The 5/16 inch flange is designed to clamp on to metal or plastic tubing where venting is needed. This air filter is constructed with a non-woven synthetic filter media so it can be cleaned and reused repeatedly.
- 5/16 inch clamp-on flange
- Chrome-plated steel top and rubber base
- Clamps onto metal or plastic tubing
- Washable and reusable filter media
| Attributes | |
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Alternate Part Number | 62-2470 |
| ASIN | B00029WXYA |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color | Chrome |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Flange Angle | 0 degrees, 0 Degree |
| Flange Inside Diameter | 0.313 in (8 mm) |
| Flange Length | 0.438 in (11 mm) |
| Flange Offset | 0 in (0 mm), 0.000 in. (0mm) |
| Flange Type | Centered |
| Flanges | 1 |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 1.125 in (29 mm) |
| Height (in.) | 1.125 in. (29mm) |
| Inner Wire | No |
| Item Height | 1.125 in. (29mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.100 lbs. (0 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Mounting | Clamp-On |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number of Flanges | 1 |
| Oil Included | No, No Filter Oil Required |
| Outside Diameter | 1.375 in (35 mm) |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 1.6 in (41 mm), 1.600 in. (41mm) |
| Product Box Length | 6.1 in (155 mm), 6.100 in. (155mm) |
| Product Box Width | 4.1 in (104 mm), 4.100 in. (104 mm) |
| Product Style | Rubber Base Crankcase Vent Filters |
| SDR Required Flag | N |
| Top Material | None |
| Top Material/Finish | None |
| Top Outside Diameter | 1.375 in. (35 mm) |
| Top Style | Metal |
| Vent Outside Diameter | 0 in (0 mm) |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.1 lb (0 kg) |
| GTIN | 00024844015518 |