Constructed with a blue synthetic filter media, this cone-shaped crankcase vent filter comes with a K&N embossed chrome plated steel top and base. The flange accommodates 3/8 to 1/2 inch metal or plastic tubing.
K&N crankcase vent filters are perfect for racing applications, vintage cars or individuals who want to add some aesthetics to their classic carbureted engine. The cone-shaped 62-1600BL crankcase vent filter has a K&N embossed chrome top and chrome base. The flange clamps directly onto a 3/8 to 1/2 inch metal or plastic tubing where venting is needed. Constructed with a blue colored synthetic media it can be cleaned and reused repeatedly.
K&N crankcase vent filters are perfect for racing applications, vintage cars or individuals who want to add some aesthetics to their classic carbureted engine. The cone-shaped 62-1600BL crankcase vent filter has a K&N embossed chrome top and chrome base. The flange clamps directly onto a 3/8 to 1/2 inch metal or plastic tubing where venting is needed. Constructed with a blue colored synthetic media it can be cleaned and reused repeatedly.
- Chrome-plated steel top and base
- Clamps directly onto metal or plastic tubing
- Washable and reusable filter
| Attributes | |
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Alternate Part Number | 62-1600BL |
| ASIN | B009WFRTH6 |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color | Blue |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Flange Center to Center | 0 in (0 mm) |
| Flange Inside Diameter | 0 in (0 mm) |
| Flange Inside Diameter 2 | 0.500 in. (13mm) |
| Flange Length | 0.5 in (13 mm) |
| Flange Type | Centered |
| Flange/Bore Center to Center | 0.000 in. (0mm) |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 1.75 in (44 mm) |
| Height (in.) | 1.75 in. (44mm) |
| Item Height | 1.750 in. (44mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.200 lbs. (0.1 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Mounting | Clamp-On |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Outside Diameter | 2 in (51 mm) |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 2 in (51 mm), 2.000 in. (51mm) |
| Product Box Length | 6.13 in (156 mm), 6.130 in. (156mm) |
| Product Box Width | 4.13 in (105 mm), 4.130 in. (105 mm) |
| Product Style | Rubber Base Crankcase Vent Filters |
| SDR Required Flag | N |
| Top Material | Chrome |
| Top Material/Finish | Chrome |
| Top Outside Diameter | 2 in (51 mm) |
| Top Style | Metal |
| Vent Outside Diameter | 0.375 in (10 mm) |
| Vent Outside Diameter 2 | 0.5 in (13 mm) |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.2 lb (0.1 kg) |
| GTIN | 10024844313000 |