Constructed with a white synthetic filter media, this crankcase vent filter comes with a K&N embossed chrome top and steel base. The zinc tube adapts to 1-1/4 inch valve cover holes and comes with a rubber fitting.
K&N crankcase vent filters are perfect for racing applications, vintage cars or individuals who want to add some aesthetics to their classic carbureted engine. The 62-1590WT crankcase vent filter has a K&N embossed chrome top and steel base. The zinc tube adapts to 1-1/4 inch hole and can be pressed into valve covers. Constructed with a white synthetic media it can be cleaned and reused repeatedly. A rubber fitting is included.
K&N crankcase vent filters are perfect for racing applications, vintage cars or individuals who want to add some aesthetics to their classic carbureted engine. The 62-1590WT crankcase vent filter has a K&N embossed chrome top and steel base. The zinc tube adapts to 1-1/4 inch hole and can be pressed into valve covers. Constructed with a white synthetic media it can be cleaned and reused repeatedly. A rubber fitting is included.
- Chrome-plated steel top and base
- Pushes directly into valve covers
- Washable and reusable white filter media
| Attributes | |
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Alternate Part Number | 62-1590WT |
| ASIN | B009WFRGNI |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color | White |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Flange Inside Diameter | 0 in (0 mm) |
| Flange Length | 1 in (25 mm) |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 2.5 in (64 mm) |
| Height (in.) | 2.50 in. (64mm) |
| Item Height | 2.500 in. (64mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.300 lbs. (0.1 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Mounting | Push-In |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Outside Diameter | 3 in (76 mm) |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 2.97 in (76 mm), 2.970 in. (76mm) |
| Product Box Length | 6.13 in (156 mm), 6.130 in. (156mm) |
| Product Box Width | 4.13 in (105 mm), 4.130 in. (105 mm) |
| Product Style | Steel Base Crankcase Vent Filters |
| SDR Required Flag | N |
| Top Material | Chrome |
| Top Material/Finish | Chrome |
| Top Outside Diameter | 3 in (76 mm) |
| Top Style | Metal |
| Vent Outside Diameter | 1 in (25 mm) |
| Vent Outside Diameter 2 | 1.25 in (32 mm) |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.3 lb (0.1 kg) |
| GTIN | 10024844312973 |