Constructed with non-woven synthetic filter media, this crankcase vent filter comes with a K&N embossed chrome top, steel base and deflector shield. The tube is 1 inch in diameter and clamps directly on to rubber or plastic tubing.
K&N crankcase vent filters are perfect for racing applications, vintage cars or individuals who want to add some aesthetics to their classic carbureted engine. The 62-1520 crankcase vent filter has a K&N embossed chrome top, steel base and comes with a deflector shield to protect against engine heat. The 1 inch diameter steel tube is designed to push in and clamp directly on to rubber or plastic tubing where venting is needed. This air filter is constructed with non-woven synthetic filter media so it can be cleaned and reused repeatedly.
K&N crankcase vent filters are perfect for racing applications, vintage cars or individuals who want to add some aesthetics to their classic carbureted engine. The 62-1520 crankcase vent filter has a K&N embossed chrome top, steel base and comes with a deflector shield to protect against engine heat. The 1 inch diameter steel tube is designed to push in and clamp directly on to rubber or plastic tubing where venting is needed. This air filter is constructed with non-woven synthetic filter media so it can be cleaned and reused repeatedly.
- Chrome-plated steel top, base and deflector shield
- Mounts directly into rubber grommets in valve covers
- Washable and reusable filter media
| Attributes | |
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Alternate Part Number | 62-1520 |
| ASIN | B00029WXY0 |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color | Chrome |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Flange Angle | 0 degrees, 0 Degree |
| Flange Inside Diameter | 0 in (0 mm) |
| Flange Length | 1 in (25 mm) |
| Flange Type | Centered |
| Flanges | 1 |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 2.5 in (64 mm) |
| Height (in.) | 2.50 in. (64mm) |
| Inner Wire | No |
| Item Height | 2.500 in. (64mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.500 lbs. (0.2 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Mounting | Push-In |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number of Flanges | 1 |
| Oil Included | No, No Filter Oil Required |
| Outside Diameter | 3 in (76 mm) |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Type | Blisterpack |
| Product Box Height | 3.25 in (83 mm), 3.250 in. (83mm) |
| Product Box Length | 7.25 in (184 mm), 7.250 in. (184mm) |
| Product Box Width | 6 in (152 mm), 6.000 in. (152mm) |
| Product Style | Steel Base Crankcase Vent Filters |
| SDR Required Flag | N |
| Top Material | None |
| Top Material/Finish | None |
| Top Outside Diameter | 3 in (76 mm) |
| Top Style | Metal |
| Vent Outside Diameter | 1 in (25 mm) |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.5 lb (0.2 kg) |
| GTIN | 10024844015508 |