Constructed with a cotton filter media, this crankcase vent filter comes with a black rubber top and base. The flange is 1-3/8 inch in diameter and mounts directly on to existing rubber breather grommets.
K&N crankcase vent filters are perfect for racing applications, vintage cars or individuals who want to add some aesthetics to their classic carbureted engine. The 62-1430 crankcase vent filter has a black rubber top and base. The filter is 2-1/2 inches tall, 3 inches in outside diameter with a 1-3/8 inch flange which is designed to push on to the existing rubber breather grommets. Constructed with a cotton gauze filter media it can be cleaned and reused repeatedly. A 14.79 milliliter pillow-pack of air filter oil is included.
K&N crankcase vent filters are perfect for racing applications, vintage cars or individuals who want to add some aesthetics to their classic carbureted engine. The 62-1430 crankcase vent filter has a black rubber top and base. The filter is 2-1/2 inches tall, 3 inches in outside diameter with a 1-3/8 inch flange which is designed to push on to the existing rubber breather grommets. Constructed with a cotton gauze filter media it can be cleaned and reused repeatedly. A 14.79 milliliter pillow-pack of air filter oil is included.
- 1-3/8 inch clamp-on flange
- Black rubber top and base
- Clamps onto a vent tube or outlet
- Washable and reusable filter media
| Attributes | |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Alternate Part Number | 62-1430 |
| ASIN | B00029WXTU |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color | Chrome |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Flange Angle | 0 degrees, 0 Degree |
| Flange Inside Diameter | 1.375 in (35 mm) |
| Flange Length | 0.625 in (16 mm) |
| Flange Offset | 0 in (0 mm), 0.000 in. (0mm) |
| Flange Type | Centered |
| Flanges | 1 |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 2.5 in (64 mm) |
| Height (in.) | 2.50 in. (64mm) |
| Inner Wire | No |
| Item Height | 2.500 in. (64mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.400 lbs. (0.2 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Mounting | Clamp-On |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number of Flanges | 1 |
| Oil Included | Yes, Filter Is Pre-Oiled |
| Outside Diameter | 3 in (76 mm) |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 3.25 in (83 mm), 3.250 in. (83mm) |
| Product Box Length | 7.25 in (184 mm), 7.250 in. (184mm) |
| Product Box Width | 6 in (152 mm), 6.000 in. (152mm) |
| Product Style | Rubber Base Crankcase Vent Filters |
| SDR Required Flag | N |
| Top Material | None |
| Top Material/Finish | None |
| Top Outside Diameter | 3 in (76 mm) |
| Top Style | Rubber |
| Vent Outside Diameter | 0 in (0 mm) |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.3 lb (0.2 kg) |
| GTIN | 00024844015334 |