Constructed with a cotton filter media, this crankcase vent filter comes with a K&N embossed chrome-plated steel top and rubber base. The flange is 1 inch in diameter and mounts directly on to existing rubber breather grommets.
K&N crankcase vent filters are perfect for racing applications, vintage cars or individuals who want to add some aesthetics to their classic carbureted engine. The 62-1220 crankcase vent filter has a K&N embossed chrome-plated steel top with a black rubber base. The filter is 1-1/2 inches tall, 2 inches in outside diameter with a 1 inch flange which is designed to push on to the existing rubber breather grommets. Constructed with a cotton filter media it can be cleaned and reused repeatedly. A 14.79 milliliter pillow-pack of air filter oil included.
K&N crankcase vent filters are perfect for racing applications, vintage cars or individuals who want to add some aesthetics to their classic carbureted engine. The 62-1220 crankcase vent filter has a K&N embossed chrome-plated steel top with a black rubber base. The filter is 1-1/2 inches tall, 2 inches in outside diameter with a 1 inch flange which is designed to push on to the existing rubber breather grommets. Constructed with a cotton filter media it can be cleaned and reused repeatedly. A 14.79 milliliter pillow-pack of air filter oil included.
- 1 inch flange
Information:
Mounts Directly Onto Rubber Grommets In Valve Covers; Fits Wide Variety Of Applications; Washable And Reusable| Attributes | |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Alternate Part Number | 62-1220 |
| ASIN | B000E5S5WQ |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color | Chrome |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Flange Angle | 0 degrees, 0 Degree |
| Flange Center to Center | 0 in (0 mm) |
| Flange Inside Diameter | 0 in (0 mm) |
| Flange Length | 0.875 in (22 mm) |
| Flange/Bore Center to Center | 0.000 in. (0mm) |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 1.5 in (38 mm) |
| Height (in.) | 1.50 in. (38mm) |
| Item Height | 1.500 in. (38mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.300 lbs. (0.1 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available Only While Supplies Last |
| Mounting | Push-In |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | Yes, Filter Is Pre-Oiled |
| Outside Diameter | 2 in (51 mm) |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 2 in (51 mm), 2.000 in. (51mm) |
| Product Box Length | 7.25 in (184 mm), 7.250 in. (184mm) |
| Product Box Width | 6 in (152 mm), 6.000 in. (152mm) |
| Product Style | Rubber Base Crankcase Vent Filters |
| SDR Required Flag | N |
| Top Material | Chrome |
| Top Material/Finish | Chrome |
| Top Outside Diameter | 2 in (51 mm) |
| Top Style | Metal |
| Vent Outside Diameter | 1 in (25 mm) |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.3 lb (0.1 kg) |
| GTIN | 00024844015204 |