Constructed with a cotton gauze filter media, this crankcase vent filter comes with a chrome-plated steel base and top with a mounting stud. The tube is 1 inch in diameter and clamps directly on to metal or plastic tubing.
K&N crankcase vent filters are perfect for racing applications, vintage cars or individuals who want to add some aesthetics to their classic carbureted engine. The 62-1130 crankcase vent filter has a chrome-plated steel base and top with a mounting stud. The 1 inch diameter zinc tube is designed to push in and clamp directly on to metal or plastic tubing where venting is needed. Constructed with a cotton gauze filter media it can be cleaned and reused repeatedly. Comes with a 14.79 milliliter pillow-pack of air filter oil.
K&N crankcase vent filters are perfect for racing applications, vintage cars or individuals who want to add some aesthetics to their classic carbureted engine. The 62-1130 crankcase vent filter has a chrome-plated steel base and top with a mounting stud. The 1 inch diameter zinc tube is designed to push in and clamp directly on to metal or plastic tubing where venting is needed. Constructed with a cotton gauze filter media it can be cleaned and reused repeatedly. Comes with a 14.79 milliliter pillow-pack of air filter oil.
- Chrome -plated steel top and base plate
- Mounts directly into rubber grommets in valve covers
- Washable and reusable filter media
| Attributes | |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Alternate Part Number | 62-1130 |
| ASIN | B000BR1QLO |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color | Chrome |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Flange Angle | 0 degrees, 0 Degree |
| Flange Center to Center | 0 in (0 mm) |
| Flange Inside Diameter | 0 in (0 mm) |
| Flange Length | 1 in (25 mm) |
| Flange/Bore Center to Center | 0.000 in. (0mm) |
| Flanges | 1 |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 1.5 in (38 mm) |
| Height (in.) | 1.50 in. (38mm) |
| Inner Wire | No |
| Item Height | 1.500 in. (38mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.300 lbs. (0.1 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Mounting | Push-In |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number of Flanges | 1 |
| Oil Included | Yes, Filter Is Pre-Oiled |
| Outside Diameter | 2 in (51 mm) |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
| Package Contents | 1 Air Filter, 1 K&N 1/2oz Filter Oil |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 2 in (51 mm), 2.000 in. (51mm) |
| Product Box Length | 7.25 in (184 mm), 7.250 in. (184mm) |
| Product Box Width | 6 in (152 mm), 6.000 in. (152mm) |
| Product Style | Steel Base Crankcase Vent Filters |
| SDR Required Flag | N |
| Top Material | Chrome |
| Top Material/Finish | Chrome |
| Top Outside Diameter | 2 in (51 mm) |
| Top Style | Metal |
| Vent Outside Diameter | 1 in (25 mm) |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.3 lb (0.1 kg) |
| GTIN | 30024844015113 |