The K&N Flow Control System utilizes a custom designed base in combination with a unique lid designed to reduce intake turbulence.
The K&N Flow Control System utilizes a custom designed base in combination with a unique lid designed to reduce intake turbulence. The resulting smooth, laminar flow enhances cylinder filling, horsepower, and torque. The filter element is the world famous K&N Filtercharger for the ultimate in airflow and filtration.
The K&N Flow Control System utilizes a custom designed base in combination with a unique lid designed to reduce intake turbulence. The resulting smooth, laminar flow enhances cylinder filling, horsepower, and torque. The filter element is the world famous K&N Filtercharger for the ultimate in airflow and filtration.
- Custom Design Reduces Intake Turbulence
- Includes Round Filter Element
- High Air Flow With Excellent Filtration
- Washable And Reusable Air Filter
Information:
Custom Design Reduces Intake Turbulence; Includes Round Filter Element; High Air Flow With Excellent Filtration; Washable And Reusable| Attributes | |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Element Washable | Yes |
| Air Filter Height | 4.063 in (103 mm) |
| Air Filter Inside Diameter | 14.5 in (368 mm) |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Air Filter Shape | Round |
| Air Filter Washable | Yes |
| Alternate Part Number | 61-4520 |
| ASIN | B00062YJOK |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Carb/Air Horn Dia. (in.) | 5.125 |
| CARB/Air Horn Diameter | 5.125 in. |
| CARB/Air Horn Diameter (in.) | 5.125 in. |
| Color | Red Filter |
| Color / Finish | Red Filter |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Diameter Outside (in.) | 16 |
| Drop | 1.938 in (49 mm) |
| Drop (in.) | 1.938 in. (49mm) |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Color | Red |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Finish | Red Filter |
| Flange Offset | 0 in (0 mm) |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height Above Carb Flange | 2.625 in. (67mm) |
| Ht. Above Carb Flg. | 2.625 in (67 mm) |
| Inlet Diameter | 5.125 in (130 mm) |
| Item Weight | 6.100 lbs. (2.8 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Steel |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Neck Flange | 5.125 in (130 mm) |
| Off Set | 0 in (0 mm) |
| Offset | 0.000 in. (0mm) |
| Oil Included | Yes, Filter Is Pre-Oiled |
| Outside Diameter | 16.000 in. |
| Overall Height | 2.62 in (67 mm) |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 6.75 in (171 mm), 6.750 in. (171mm) |
| Product Box Length | 16.38 in (416 mm), 16.380 in. (416mm) |
| Product Box Width | 16.25 in (413 mm), 16.250 in. (413mm) |
| Product Style | Custom Assemblies |
| Replacement Filter | E-3806 |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Round |
| Size | 16 Inch |
| Style | Round |
| Top Material | None |
| Top Material/Finish | None |
| Top Style | Plastic |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 12 |
| Weight | 6.1 lb (2.8 kg) |
| GTIN | 00024844023209 |