These custom air cleaner assemblies are designed for use with engines that use a round element air cleaner housing. They incorporate our famous K&N Air Filters and provide more air flow than other assemblies of this type.
K&N's custom air cleaner assemblies are designed with the racer in mind. They incorporate good looks as well as the superior air flow that you expect from K&N. These custom air cleaner assemblies are designed for use with any engine that uses a round element air cleaner housing. They incorporate our famous K&N Air Filters and provide more air flow than other assemblies of this type. Available in 4 different designs, the perfect assembly is sure to be found here. Each complete assembly comes with base, element, and top plate.
K&N's custom air cleaner assemblies are designed with the racer in mind. They incorporate good looks as well as the superior air flow that you expect from K&N. These custom air cleaner assemblies are designed for use with any engine that uses a round element air cleaner housing. They incorporate our famous K&N Air Filters and provide more air flow than other assemblies of this type. Available in 4 different designs, the perfect assembly is sure to be found here. Each complete assembly comes with base, element, and top plate.
- Provides more air flow to the engine
- Designed to increase horsepower
- Washable and reusable air filter
| Attributes | |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Element Washable | Yes |
| Air Filter Height | 3.5 in (89 mm) |
| Air Filter Inside Diameter | 14.5 in (368 mm) |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Air Filter Shape | Round |
| Air Filter Washable | Yes |
| Alternate Part Number | 60-1640 |
| ASIN | B00062ZVV0 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Carb/Air Horn Dia. (in.) | 7.3125 |
| CARB/Air Horn Diameter | 7.3125 in. |
| CARB/Air Horn Diameter (in.) | 7.3125 in. |
| Color | Red Filter; Chrome Top |
| Color / Finish | Red Filter, Chrome Top |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Diameter Outside (in.) | 16 |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Color | Red |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Finish | Red Filter; Chrome Top |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Inlet Diameter | 7.313 in (186 mm) |
| Inner Wire | No |
| Item Weight | 8.000 lbs. (3.6 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Chrome |
| Mounting Hardware Included | No |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Neck Flange | 7.313 in (186 mm) |
| Oil Included | Yes, Filter Is Pre-Oiled |
| Outside Diameter | 16.000 in. |
| Overall Height | 3.25 in (83 mm) |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 6.75 in (171 mm), 6.750 in. (171mm) |
| Product Box Length | 18.38 in (467 mm), 18.380 in. (467mm) |
| Product Box Width | 18.38 in (467 mm), 18.380 in. (467mm) |
| Product Style | Custom Assemblies |
| Replacement Filter | E-3804 |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Round |
| Size | 16 Inch |
| Style | Dominator |
| Top Material | Chrome |
| Top Material/Finish | Chrome |
| Top Style | Metal |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 12 |
| Weight | 8 lb (3.6 kg) |
| GTIN | 00024844087287 |