These custom air cleaner assemblies are designed for use with engines that use a round element air cleaner housing. They incorporate our famous K&N Air Filters and provide more air flow than other assemblies of this type.
K&N's custom air cleaner assemblies are designed with the racer in mind. They incorporate good looks as well as the superior air flow that you expect from K&N. These custom air cleaner assemblies are designed for use with any engine that uses a round element air cleaner housing. They incorporate our famous K&N Air Filters and provide more air flow than other assemblies of this type. Available in 4 different designs, the perfect assembly is sure to be found here. Each complete assembly comes with base, element, and top plate.
K&N's custom air cleaner assemblies are designed with the racer in mind. They incorporate good looks as well as the superior air flow that you expect from K&N. These custom air cleaner assemblies are designed for use with any engine that uses a round element air cleaner housing. They incorporate our famous K&N Air Filters and provide more air flow than other assemblies of this type. Available in 4 different designs, the perfect assembly is sure to be found here. Each complete assembly comes with base, element, and top plate.
- Provides more air flow to the engine
- Designed to increase horsepower
- Washable and reusable air filter
| Attributes | |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Element Washable | Yes |
| Air Filter Height | 5 in (127 mm) |
| Air Filter Inside Diameter | 7.5 in (191 mm) |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Air Filter Shape | Round |
| Air Filter Washable | Yes |
| Alternate Part Number | 60-1365 |
| ASIN | B00062YJM2 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Carb/Air Horn Dia. (in.) | 5.125 |
| CARB/Air Horn Diameter | 5.125 in. |
| CARB/Air Horn Diameter (in.) | 5.125 in. |
| Color | Red Filter; Stainless Steel Top |
| Color / Finish | Red Filter, Stainless Steel Top |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Diameter Outside (in.) | 9 |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Color | Red |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Finish | Red Filter; Stainless Steel Top |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 5 in (127 mm) |
| Height (in.) | 5.00 in. (127mm) |
| Inlet Diameter | 5.125 in (130 mm) |
| Inner Wire | Yes |
| Inside Diameter | 5.125 in (130 mm) |
| Item Height | 5.000 in. (127mm) |
| Item Weight | 2.900 lbs. (1.3 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Hardware Included | No |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Neck Flange | 5.125 in (130 mm) |
| Oil Included | Yes, Filter Is Pre-Oiled |
| Outside Diameter | 9 in (229 mm) |
| Overall Height | 6.37 in (162 mm) |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 7.75 in (197 mm), 7.750 in. (197mm) |
| Product Box Length | 9.38 in (238 mm), 9.380 in. (238mm) |
| Product Box Width | 9.38 in (238 mm), 9.380 in. (238mm) |
| Product Style | Custom Assemblies |
| Replacement Filter | E-3650 |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Round |
| Size | 9 Inch |
| Style | Standard |
| Top Material | Stainless Steel |
| Top Material/Finish | Stainless Steel |
| Top Style | Metal |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 12 |
| Weight | 2.9 lb (1.3 kg) |
| GTIN | 10024844014945 |