These custom air cleaner assemblies are designed for use with engines that use a round element air cleaner housing. They incorporate our famous K&N Air Filters and provide more air flow than other assemblies of this type.
K&N's custom air cleaner assemblies are designed with the racer in mind. They incorporate good looks as well as the superior air flow that you expect from K&N. These custom air cleaner assemblies are designed for use with any engine that uses a round element air cleaner housing. They incorporate our famous K&N Air Filters and provide more air flow than other assemblies of this type. Available in 4 different designs, the perfect assembly is sure to be found here. Each complete assembly comes with base, element, and top plate.
K&N's custom air cleaner assemblies are designed with the racer in mind. They incorporate good looks as well as the superior air flow that you expect from K&N. These custom air cleaner assemblies are designed for use with any engine that uses a round element air cleaner housing. They incorporate our famous K&N Air Filters and provide more air flow than other assemblies of this type. Available in 4 different designs, the perfect assembly is sure to be found here. Each complete assembly comes with base, element, and top plate.
- Includes K&N air filter
- Provides more air flow to the engine
- Designed to increase horsepower
- Washable and reusable air filter
| Attributes | |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Element Washable | Yes |
| Air Filter Height | 3.063 in (78 mm) |
| Air Filter Inside Diameter | 12 in (305 mm) |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Air Filter Shape | Round |
| Air Filter Washable | Yes |
| Alternate Part Number | 60-1264 |
| ASIN | B00029WXOK |
| Assembly Footnote 1 | Includes Vent Kit |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Carb/Air Horn Dia. (in.) | 5.125 |
| CARB/Air Horn Diameter | 5.125 in. |
| CARB/Air Horn Diameter (in.) | 5.125 in. |
| Color | Red Filter; Chorme Top |
| Color / Finish | Red Filter, Chorme Top |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Diameter Outside (in.) | 14 |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Color | Red |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Finish | Red Filter; Chorme Top |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 4.625 in (117 mm) |
| Height (in.) | 4.625 in. (117 mm) |
| Inlet Diameter | 5.125 in (130 mm) |
| Inner Wire | No |
| Inside Diameter | 5.125 in (130 mm) |
| Item Height | 4.625 in. (117mm) |
| Item Weight | 5.600 lbs. (2.5 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Chrome |
| Mounting Hardware Included | No |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Neck Flange | 5.125 in (130 mm) |
| Oil Included | Yes, Filter Is Pre-Oiled |
| Outside Diameter | 14 in (356 mm) |
| Overall Height | 4.62 in (117 mm) |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 14.5 in (368 mm), 14.500 in. (368mm) |
| Product Box Length | 14.25 in (362 mm), 14.250 in. (362mm) |
| Product Box Width | 6.5 in (165 mm), 6.500 in. (165mm) |
| Product Style | Custom Assemblies |
| Replacement Filter | E-1650 |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Round |
| Size | 14 Inch |
| Style | Standard |
| Top Material | Chrome |
| Top Material/Finish | Chrome |
| Top Style | Metal |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 12 |
| Weight | 5.6 lb (2.5 kg) |
| GTIN | 00024844014825 |