K&N Custom air cleaner assemblies designed for use on nostalgia engines. They incorporate our famous K&N Air Filters and combine high air flow with great looks. Available in 4 different styles.
K&N Custom air cleaner assemblies designed for use on nostalgia engines. They incorporate our famous K&N Air Filters and combine high air flow with great looks. Available in 4 different styles.
K&N Custom air cleaner assemblies designed for use on nostalgia engines. They incorporate our famous K&N Air Filters and combine high air flow with great looks. Available in 4 different styles.
- Attractive custom look
- Washable and reusable
- Low restriction
- Four distinctive styles available
| Attributes | |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Element Washable | Yes |
| Air Filter Height | 2 in (51 mm) |
| Air Filter Inside Diameter | 2.875 in (73 mm) |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Air Filter Shape | Round |
| Air Filter Washable | Yes |
| Alternate Part Number | 60-0500 |
| ASIN | B00062Z3QI |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Carb/Air Horn Dia. (in.) | 2.625 |
| CARB/Air Horn Diameter | 2.625 in. |
| CARB/Air Horn Diameter (in.) | 2.625 in. |
| Color | Red Filter |
| Color / Finish | Red Filter |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Diameter Outside (in.) | 4.625 |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Color | Red |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Finish | Red Filter |
| Flange Inside Diameter | 2.625 in (67 mm) |
| Flanges | 1 |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 3 in (76 mm) |
| Height (in.) | 3.00 in. (76mm) |
| Inlet Diameter | 2.625 in (67 mm) |
| Inner Wire | No |
| Item Height | 3.000 in. (76mm) |
| Item Weight | 1.800 lbs. (0.8 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Chrome |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Neck Flange | 2.625 in (67 mm) |
| Number of Flanges | 1 |
| Oil Included | Yes, Filter Is Pre-Oiled |
| Outside Diameter | 4.625 in (117 mm) |
| Overall Height | 3 in (76 mm) |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 4.13 in (105 mm), 4.130 in. (105mm) |
| Product Box Length | 4.56 in (116 mm), 4.560 in. (116mm) |
| Product Box Width | 4.56 in (116 mm), 4.560 in. (116 mm) |
| Product Style | Custom Assemblies |
| Replacement Filter | E-3120 |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Round |
| Size | 2-4 |
| Style | Round |
| Top Material | None |
| Top Material/Finish | None |
| Top Style | Open |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 12 |
| Weight | 1.8 lb (0.8 kg) |
| GTIN | 00024844035882 |