This complete air filter assembly has an all stainless steel top and base with a mirror finish. It's velocity stack has a 5-1/8 inch flange and the total height is 8-1/4 inches in height.
This complete air filter assembly has an all stainless steel top and base with a mirror finish. It's velocity stack has a 5-1/8 inch flange and the total height is 8-1/4 inches in height. It has an open 360 degree free breathing 9 inch Filtercharger air filter element on top of a 5 inch high stainless steel velocity stack base.
This complete air filter assembly has an all stainless steel top and base with a mirror finish. It's velocity stack has a 5-1/8 inch flange and the total height is 8-1/4 inches in height. It has an open 360 degree free breathing 9 inch Filtercharger air filter element on top of a 5 inch high stainless steel velocity stack base.
- Low restriction
- High air flow with excellent filtration
- Washable and reusable
| Attributes | |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Element Washable | Yes |
| Air Filter Height | 2.875 in (73 mm) |
| Air Filter Inside Diameter | 8 in (203 mm) |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Air Filter Shape | Round |
| Air Filter Washable | Yes |
| Alternate Part Number | 58-1190 |
| ASIN | B00062YJA4 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Carb/Air Horn Dia. (in.) | 5.125 |
| CARB/Air Horn Diameter | 5.125 in. |
| CARB/Air Horn Diameter (in.) | 5.125 in. |
| Color | Red Filter; Chrome Top |
| Color / Finish | Red Filter, Chrome Top |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Diameter Outside (in.) | 9 |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Color | Red |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Finish | Red Filter; Chrome Top |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 2.875 in (73 mm) |
| Height (in.) | 2.875 in. (73mm) |
| Inlet Diameter | 5.125 in (130 mm) |
| Inner Wire | No |
| Item Height | 2.875 in. (73mm) |
| Item Weight | 2.300 lbs. (1 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Neck Flange | 5.125 in (130 mm) |
| Oil Included | Yes, Filter Is Pre-Oiled |
| Outside Diameter | 9 in (229 mm) |
| Overall Height | 8.25 in (210 mm) |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 9.75 in (248 mm), 9.750 in. (248mm) |
| Product Box Length | 9.38 in (238 mm), 9.380 in. (238mm) |
| Product Box Width | 9.38 in (238 mm), 9.380 in. (238mm) |
| Product Style | Custom Assemblies |
| Replacement Filter | E-3530 |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Round |
| Size | 9 Inch |
| Style | Velocity Stack |
| Top Material | Chrome |
| Top Material/Finish | Chrome |
| Top Style | Open |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 2.3 lb (1 kg) |
| GTIN | 10024844014358 |