K&N's easy-to-install performance air box replaces the restrictive factory air filter and air intake housing delivering a guaranteed power gain. This power boosting air intake comes with K&N's famous Million Mile Limited Warranty.
The K&N 57S-4900 Performance Airbox replaces the restrictive factory air filter and air box. K&N performance air boxes are designed to dramatically reduce air flow restriction as well as smooth and straighten air flow. This allows your engine to inhale a larger amount of air than the factory air filter assembly. More air means more usable power and acceleration throughout the engine's RPM range. The 57S-4900 Performance Airbox comes with a custom shaped K&N high-flow air filter and a fully enclosed injection molded air box that connects up to the factory air intake hose. The air box has a removable lid for easy access to the filter when cleaning is required. The air filter can be used for up to 100,000 miles before servicing is needed depending on driving conditions. This performance air box is relatively easy to install into the previous air box space with commonly available tools. K&N builds these air box systems to last for the life of your vehicle and they are backed by K&N's Million Mile Limited Warranty. Some K&N 57S Series Performance Airboxes are compliant with the latest TUV emissions and sound regulations. Check the K&N catalog or website for vehicle applications and specific TUV status for each vehicle and air intake.
The K&N 57S-4900 Performance Airbox replaces the restrictive factory air filter and air box. K&N performance air boxes are designed to dramatically reduce air flow restriction as well as smooth and straighten air flow. This allows your engine to inhale a larger amount of air than the factory air filter assembly. More air means more usable power and acceleration throughout the engine's RPM range. The 57S-4900 Performance Airbox comes with a custom shaped K&N high-flow air filter and a fully enclosed injection molded air box that connects up to the factory air intake hose. The air box has a removable lid for easy access to the filter when cleaning is required. The air filter can be used for up to 100,000 miles before servicing is needed depending on driving conditions. This performance air box is relatively easy to install into the previous air box space with commonly available tools. K&N builds these air box systems to last for the life of your vehicle and they are backed by K&N's Million Mile Limited Warranty. Some K&N 57S Series Performance Airboxes are compliant with the latest TUV emissions and sound regulations. Check the K&N catalog or website for vehicle applications and specific TUV status for each vehicle and air intake.
- Designed to improve torque and acceleration
- Replaces entire factory air box and air filter system
- Washable and reusable lifetime air filter
- Easy to install, usually in 90 minutes or less
- Lasts up to 100,000 miles before service is required (depending on driving conditions)
- K&N Million Mile Limited Warranty
| Attributes | |
| Air Box Included | Yes |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Height | 5.313 in (135 mm) |
| Air Filter Large End Diameter | 6.563 in (167 mm) |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Length | 1 in (25 mm) |
| Air Filter Outlet Shape | Oval |
| Air Filter Outlet Width | 2.75 in (70 mm) |
| Air Filter Washable | Yes |
| Alternate Part Number | 57S-4900 |
| ASIN | B007Y13U9G |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| California Restricted | Not legal for sale or use in California |
| Clamp Color/Finish | Natural |
| Clamp Material | Stainless Steel |
| Clamp Style | Regular |
| Clamps Included | 1 |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Coupler Color/Finish | Not Applicable |
| Couplers Included | None |
| Emission Code | Not in CA |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Mass Air Flow Sensor Adapter Included | No |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | Yes |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 11.81 in (300 mm) |
| Product Box Length | 15.34 in (390 mm) |
| Product Box Width | 11.81 in (300 mm) |
| Product Style | 57i Series International Kits |
| Replacement Filter | RU-5281 |
| SDR Required Flag | N |
| Street Legal In All US States | No, Not legal for sale or use in California on any pollution controlled motor vehicle. |
| TUV Approved (Europe) | See Application Link Above, See Vehicle Applications |
| TUV Certificate Number | A2054-779TUV |
| Type | Gen II |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Weight | 3.8 lb (1.7 kg) |
| GTIN | 00024844282880 |