K&N Apollo cold air induction systems incorporate a washable/reusable K&N high-flow air filter within a protective shell. They come with custom mounting hardware to fit specific vehicle applications.
K&N Apollo Cold Air Induction Systems incorporate a washable/reusable K&N High-Flow Air Filter within a protective shell. They come with custom mounting hardware to fit specific vehicle applications. The Apollo's shell reduces heat build-up and feeds cool air into your engine, resulting in improved volumetric efficiency and increased power gains. Apollo Cold Air Induction Systems allow for updating your vehicle's intake system while retaining a closed environment.
K&N Apollo Cold Air Induction Systems incorporate a washable/reusable K&N High-Flow Air Filter within a protective shell. They come with custom mounting hardware to fit specific vehicle applications. The Apollo's shell reduces heat build-up and feeds cool air into your engine, resulting in improved volumetric efficiency and increased power gains. Apollo Cold Air Induction Systems allow for updating your vehicle's intake system while retaining a closed environment.
- Fresh air inlet
- Washable reusable air filter
- Outstanding air filtration
| Attributes | |
| Air Box Included | No |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Height | 4.875 in (124 mm) |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Air Filter Washable | Yes |
| Alternate Part Number | 57A-6016 |
| ASIN | B001GIJWAO |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| California Restricted | Not legal for sale or use in California |
| Clamp Color/Finish | Natural |
| Clamp Material | Steel |
| Clamp Style | Regular |
| Clamps Included | 2 |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Coupler Color/Finish | Black |
| Couplers Included | 1 |
| Emission Code | Not in CA |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Mass Air Flow Sensor Adapter Included | No |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | Yes |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 10 in (254 mm) |
| Product Box Length | 10 in (254 mm) |
| Product Box Width | 10 in (254 mm) |
| Product Style | 57i Series International Kits |
| Replacement Filter | RC-5052 |
| SDR Required Flag | N |
| Street Legal In All US States | No, Not legal for sale or use in California on any pollution controlled motor vehicle. |
| TUV Approved (Europe) | No, No |
| Type | Gen I |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Warranty Time | 12 |
| Weight | 4.3 lb (2 kg) |
| GTIN | 00024844189974 |